Tähetari tantsulust ei jäta kedagi külmaks

Nõo kandis on rahvatants ikka au sees olnud. 

Meie tublide rahvatantsukollektiivide seas alustab juba neljandat hooaega naisrahvatantsurühm Tähetar.

Tänuväärsel kombel peetakse rühmas ka kroonikat. 2011. aastal Viljandi Kultuuriakadeemia lõpetanud Piret Pruus sai ülesande olla II Eesti naistetantsupeol N3 liigijuht. Piret soovis organiseerida rühma, kelle peal tantsupeo tantse õppida/õpetada. Piret uuris maad ja selgus, et huvi algajate rahvatantsu vastu on Nõo naiste seas täiesti olemas.

Tähetari tantsijad vallamaja ees Maakaitsepäeval, 23. juunil. Foto: Viivi Kütt

Esimene kokkusaamine oli juunis 2015, teine augustis, mõlemal korral kogunes rahvast vähe. Pireti ülesandel pidid naised järgmiseks kogunemiseks kaasa võluma sõbranna või paar. Oktoobris oli rühm juba koos. Naised olid kokku tulnud sisemise tundmusega, et kuskil nende sees on peidus rahvatantsugeen. Tänasel päeval tantsib Tähetaris 14 naist, üks on Elvast, kaks Tartust, ülejäänud on Nõo vallast. Päris algusest käib kümme naist.  

Esimesed argsed sammud on juba ammu unustatud ja Tähetaril on seljataga hulgaliselt esinemisi. Kolme hooaja jooksul on esinetud II Eesti naistetantsupeol, Tartumaa tantsupeol (2016, 2018), Jõgevamaa laulu- ja tantsupeol (2017), laulu- ja tantsupeol „Pühendus“ Elvas (2017), Meeri külaseltsi päevadel, Hansapäevadel ja Nõo valla jaanipäevadel ja jõuluüritustel. Kolme tegevusaasta jooksul on naised selgeks õppinud 16 eesti autorite rahvatantsu. 

Proove ei raatsita niisama naljalt vahele jätta, ei saa ju oma rühmakaaslasi alt vedada. Koos käiakse kaks korda nädalas teisipäeva ja neljapäeva õhtul kulturimaja saalis. Naiste õhin ja edasipürgimine on üleüldine, ühtekuuluvustunne ja oma rühma hea nime eest seismine on auasi. Praegu õpitakse juba hoolega 2019. aasta üldtantsupeo „Minu arm“ tantse. Nendeks on Helju Mikkeli „Kullaketrajad“ ja Ülle Feršeli „Päevaloits“. Tähetarid on tantsima ka omaendi lapsi kaasanud. See oli küll ühekordne projekt, kus Tartumaa tantsupeol ühes tantsus koos naistega tantsisid ka lapsed. 

Tähetaride tubliks ja aktiivseks arendajaks on olnud rühma loomisest peale Piret Pruus. Piret elab oma perega Lemmatsis, tal on kaks väikest poega. Piret ise on koolitatud rahvatantsija, kes on lõpetanud Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia etenduskunstide osakonna ja omab tantsukunsti ja tanstuõpetaja eriala. Pireti eelnev töökogemus põhinebki suurel praktikal erineva vanusega tantsurühmade juhendamisel. Ta on tegutsenud Jõgeva Muusikakooli tantsuringide (loovtants, vabatants, kaasaegne tants, moderntants) juhendajana. Viis aastat töötas ta Põltsamaa Kultuurikeskuses rahvakultuurispetsialistina ja oli ka naisrühma Uhka, C-segarühma ja nelja õpilasrühma juhendaja. Piretil on ka suurtel väljakutel assistendi ja liigijuhi töötamise kogemus (I Eesti naiste tantsupidu N4 väljaku assistent, II Eesti naiste tantsupidu N3 liigijuht). 

Kohtusime tähetaridega trennis ja kõikidel olid näod nalja täis ja vaim valmis peale pikka tööpäeva veel tantsutunnis pingutama, seda ju täiesti omal soovil ja vabatahtlikult. Tähetaride graatsilisus ja hingestatus tantsude esitusel laval ei ole vaatajaid kunagi külmaks jätnud. Piret kiitis väga oma tublisid tantsijaid ja tantsijad ise viitasid Pireti poole, et tema on ikka see kõige õigem ütleja. 

„Kindlasti soovime tänada valda uhiuute Nõo naise rahvariiete eest, mille saime kätte 2018. aasta kevadel. Tänu neile on meil üldse võimalus kandideerida üldtantsupeole. Lubame, et kanname neid uhkusega.“ 

Edu tähetaridele suurpeoks ettevalmistusel ja aitäh neile, et nad rahvatantsuliikumist edasi kannavad.

 

Milvi Pensa

15.10.2018

Täispikka artiklit loe siit.

tahetarid@gmail.com

+372 5557 1684

Rahvatantsurühm Tähetar