Tähetar kinkis Eestile „Eesti tantsu” ehk lugu sellest, mis juhtub, kui kohtud toredate inimestega
Kõik algas sellest, kui Luxemburgi naisrühm Laiali kutsus Tähetari juhendaja Pireti II Eesti naistetantsupeo tantse õpetama.
Piret õpetas end Luksemburgi eesti naiste südamesse sedavõrd, et kui 2016. aastal toimunud II Eesti Naiste Tantsupeol oli Tähetari ridadesse hädasti asendustantsijat vaja, tuli Luksemburgi naisrühm oma jõududega appi.
Küll põgus, aga selle eest väga soe kontakt sai jätku, kui, mõistagi rõõmsa üllatusena, esitas Laiali Nõo Tähetarile väljakutse osaleda projektis „Eesti tantsib”. See on projekt, mille käigus kutsub Koolitants koos Eesti Rahvusringhäälinguga osalema Eest vabariigi 100. juubeli puhul tantsuväljakutses. Valikuks on neli erinevas stiilis umbes 2-minutilist tantsu ning rahvusringhäälingu koduleheküljel on nende tantsude õppimiseks nii muusikafail kui õpetusvideo. Osaleja valib endale meelepärase tantsu, õpib selle selgeks, filmib esituse ja laeb ERR kodulehele, esitades soovi korral väljakutse järgmis(te)le tantsuhuvilistele.
Laiali esitas J. Tätte loole „Tuulevaiksel ööl” seatud tantsu „Eesti tants”. Kuna sama tants kõnetas ka meid, siis jäi vaid otsustada, kuidas vanarahva ütluse järgi toimetada – teha järgi või maksta kinni. Valisime esimese variandi.
Pühapäeval, 2. septembril võis varaärganud nõokas tabada pildi, kus tosinkond rahvuslikult meelestatud naist esitas nelja tunni jooksul neljas Nõole tähendusrikkas paigas üle veerandsaja korra ühte ja sama tantsu, filmikaamera tiirlemas ümber tantsivate naiste. Et pilt ikka veel parem saaks, vahetusid igas paigas tantsukostüümid. Trenniriided vallamaja ees (sest see on Tähetaride kodu-maja), õpetajalikud linased kleidid Nõo kooli ees (sest kvaliteetse hariduse andmine on Nõo-kandi ajalooline lipukiri). Trenni-särk ja triibuseelik Tõravere observatooriumi eest (sest täheteadust seostatakse Eestis peamiselt Nõoga ja sellest on inspireeritud ka meie rühma nimi ning logo, mis särgiseljal ilutsemas). Ja Nõo rahvariided Luke mõisapargis (sest see on kõige romantilisem paik Nõos). Kuidas tants korda läks? Oma silm on kuningas!
Ehkki tantsuvideo kaaskirjas esitasime väljakutse küll ainult Triiniksile ja Elva naisrühmale Sinilind, loodame, et see üleskutse innustab veel paljusid Nõos tegutsevaid ettevõtteid ja kollektiive projektis osalema.
Oodatud on kõik, kellel on indu ja tahtmist oma igapäevaellu väike tantsuline vaheldus tuua ning Eestile kinkida kaks minutit puhast rõõmu ja lusti.
Tantsu videot on võimalik vaadata siitsamast ja ERRi kodulehelt SIIT.
Video vaatamiseks klikka noolele
Helen Luigla
10.09.2018