Hetked, Pühendus ja Tähetar
2015. aasta augustis sündinud ja 2016. aasta juunis Jõgevamaa Naiste tantsupeol loodusliku ristimisveega põhjalikult pühitsetud Nõo kultuurimaja rahvatantsurühm Tähetar lõpetas oma teise tegevushooaja, osaledes kahel laulu- ja tantsupeol.
Jõgevamaa rahvakultuuripäev „Hetked”
Esimene neist leidis aset 3. juunil Peipsi kaldal Kasepääl, kus toimus Jõgevamaa rahvakultuuripäev „Hetked”. Pidu vääris oma nime juba proovidest alates. Naisrühmade proovi ajal laksutasid ööbikud täielikus tuulevaikuses valjuhääldist kostvate rahvuslike meloodiatega võidu, jäädes detsibellides napilt alla elektroonilisele võistlejale.
Loodus sai revanšivõimaluse peopäeval, kui peaproovi ajal puhus põhja-loode tuul 12 m/s, mis sundis osalejaid talvejopesid üle kõrvade tõmbama. Puhtalt rahvuslikust kambavaimust kantuna olime suute lised päikeselist, kuid külma ilma trotsides esitama lüürilist „Labajalga”, hoogsat „Oih, polkat” ning mõtisklevat lõpulugu „Hetked”. Samas, võib-olla just tugevast tuulest inspireerituna joonistusid eriti kaunilt välja tantsus „Labajalg” moodustatud tiivikud ning suurtest Peipsi lainetest hoogu saanud kalavõrk „Oih, polkas”. Tõe huvides olgu öeldud, et see kalavõrk kippus meil veidi laperdama, aga milline võrk seda veevoogudes ei teeks?!
Igatahes lõpulugu „Hetked”, kus iga salmiga lisandusid naisrühmadele seltsiks platsile kõik tantsupeol osalenud liikide rühmad, andis oma rahuliku kulgemisega aega juba tantsu ajal mõtestada peol kogetud hetki. Proovisaalis selgeks saanud vasak ja parem pool tantsisid uues keskkonnas omaette tantsu või mil füüsiline ebamugavus taandus hingelise ülevuse ees.
Elva laulupidu “Pühendus”
Teine üritus, 10. juunil Elvas toimunud Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks korraldatud laulupidu „Pühendus” võttis meid vastu käesolevale kevad-suvele tavatult veatu ilmaga.
Tõenäoliselt lähevad siinkohal lauljate ja tantsijate arvamused lahku. Kuna lauljad pidid vastu pidama kogu peo ajal laulukaarealust kuumava päikese paistes, samal ajal kui tantsijad said puude vilus oma põgusaid etteasteid oodata. Pidu ise algas meeleoluka rongkäiguga, mis õnnistas sisse Tähetari vastvalminud uhke vimpli.
Vimpli kujunduse autor, nagu ka Tähetari logo autor on Katrin Kask ja kujunduse arvutigraafika autor Martin Voolpriit. Kui juba autorlusest juttu teha, siis meie tantsurühma nimi „Tähetar“ sai valitud ühise nimekonkursi tulemusena, Selle autor on Kaire Kuznetsov. Nime valik on kummardus Tõravere observatooriumile kui ühele maamärgile, mis seostub kindlalt Nõoga. Vimpli kujundamisel aga on lähtutud Nõo valla vapi kujundusest, seega kannab Tähetar osa piirkondliku identiteedi säilimisest ja esindamisest.
Väärikas esindamine tähendab meie puhul emotsionaalselt laetud ja viimistletud tantsuliste detailidega eesti kultuuripärandit edasikandvat tantsu. Oleme väga tänulikud juhendaja Piret Pruusile, kes pedagoogilist leebust ja karmust sobivalt doseerides on suutnud meie algajalikest ponnistustest välja võluda rahvatantsuoskused. Need lubavad meil laulu- ja tantsupidudel osaleda võrdsena kogenud rahvatantsurühmadega. Elvas võttis Tähetar osa „Naiste reinlendri“ ja „Kodupaiga“ esitamisest, kusjuures rõõm ja au oli seda teha auväärse Madelini tuules.
Täname kõiki meile kaasaelajaid, toetavaid pereliikmeid ja Nõo valda, kelle toel Tähetar toimib ka järgnevatel hooaegadel, kui ainult tantsujalgu jätkub. Siit ka üleskutse — kõik naised, kes te tunnete valmisolekut rahvatantsulises ühistegevuses toetada oma füüsilist ja emotsionaalset tervist, kanda edasi rahvapärimust ning kõige sellega esindada Nõo valda, olete oodatud ühinema tähetaridega alates 2017. aasta oktoobrist.
Meil seisab ees ühine eesmärk — pääseda 2019. aasta üldlaulu ja -tantsupeole — piisavalt keeruline, et pidada väljakutseks, samas piisavalt lihtne, et olla kättesaadav!
Helen Luigla
naisrahvatantsurühma Tähetar liige
15.08.2017
Jõgevamaa Rahvakultuuripäev “Hetked” videot vaata SIIT.